Logo
text & foto:  Tomáš Dostál web: Tomáš Kazimour

Bolívie!!!

Popis cesty
La Paz
Okolí La Paz
Potosí
Uyuni a okolí
Sucre
Cochabamba
Copacabana
Sorata
El Bloceo

Rozloha: 1.098.581 km2. Sousedí s Čile, Peru, Brazilií, Argentinou a Paraguayí. 1.300 Km od západu na východ, 1500 km od severu na jih.

Hlavní Město: La Paz- cca 1 mil obyvatel

Státní zřízení: republika- prezident je volen na jedno pětileté období. Parlament je dvoukomorový.

HDP: 900 USD na osobu (druhý nejnižší v Jižní Americe a třetí nejnižsí v západní polokouli po Haiti a Guyaně).

Školství: teoreticky povinné pro každé dítě od 6 do 14 let. Gramotnost: 75 %

Náboženství: římskokatolické (95%)

Úřední jazyk: Španělstina (60-70% obyvatelstva), další jazyky Kečuánština a Ajmarština. Anglicky se v Bolivii prakticky nedomluvíte, jen několik recepčních v nejvíce turisticky exponovaných místech umí lámanou angličtinou naznačit, kolik stojí nocleh a zeptat se odkud že to vlastně jste. Anglicky mluví většinou i v cestovních kancelářích v La Paz, Uyuni, Potosí atd. a to když Vám nabízejí své služby, jakmile však jednou vyjedete, řidič už pak umí jenom Španělsky.

Zastoupení v ČR: Bohužel není, a tak pro vízum musíme na ambasádu do Vídně, vízum stojí 20 USD, placených na místě v hotovosti a jeho vyřízení trvá pouze dobu, než úředník dá do pasu razítko a nalepí kolky. Rovněž je sebou nutné přinést potvrzení o rezervaci letenky, dvě fotografie a vyplnit formulář, který ambasáda může zaslat faxem. Vízum je platné 30 dní. Prodloužení v Bolivii je možné na 90 dní. Jedná se pouze o formalitu, kdy se musí dojít na imigrační úřad. V La Paz se odevzdá pas a za půl hodiny je vše vyřízeno tím, že se vedle původně povolených 30 dní objeví malé razítko 90 días. Není nutné vyplnit žadný formulář ani přinést fotografie.

Měna: Bolivianos, 1 Bolivianos=100 centavos. Bankovky jsou v těchto hodnotách: 5,10,20,50,100,200. Mince: 1, 2 bolivianos a 10,20,50 centavos. Kurs: 1USD= cca 6,55 Bolivianos ( červenec 2001). Největším problémem při nakupování je, že v bance při výměně dostanete většinou 50 a 100 Bolivianos bankovky. Platit v hotelu za nocleh nebývá většinou problém, potíž nastává při nákupech nejen u pouličních stánků, ale také v krámcích, kde bankovka 50 bývá problém k rozměnění i odpoledne, natož ráno. Proto je důležité, hned jak to jde rozměňovat.

Ceny: Ubytování: Laciné do 5USD na osobu a noc. Nejlacinější ubytovaní je v Copacabaně, kde je možné sehnat obyčejný pokojík se sprchou za 10 Bolivianos na osobu a noc, v La Paz jsou nejlacinější Alojamienta za cca 16 BS na osobu a noc. Nejdražší ubytování je v oblasti Amazonie. Laciné ubytování neznamená v Bolivii špinavé. Vzhledem k chladným nocem, často pod bodem mrazu, v polohách nad 3.000 m.n.m. jsou postele vybaveny několika dekama, které jsou zabaleny v čistém povlečení. Jídlo: Hamburgery a Hot dogy u pouličních prodejců 1-4 Bolivianos. Snídaně v hotelích 8 Bolivianos kontinentální ( chléb, máslo, marmeláda, čaj nebo maté de coca, kotejl z ovoce), Americká 10-12 Bolivianos (kontinentální+ vejce.) Oběd: Spousty restaurací nabízejí v době oběda ALMUERZO. Jedná se o celé menu, které je zpravidla popsáno na vývěsní tabuli před restaurací. Menu se většinou sestává z malého salátu na začátek, velkého množství velmi vydatné polévky, hlavního jídla (většinou rýže s masem), pokrmu-ovoce nebo šálku teplého nápoje dle výběru. Cena 5-12 Bolivianos. Večeře: Jako k obědu je možnost zakoupení ekonomického Almuerza, jeho večerní variace nese název CENA. Je stejně laciná a i vydatná. Nápoje: Balená voda a jiné ochucené nápoje jsou k dostání všude v plastických lahvích různého objemu. 2 litry vody stojí cca 3-5 BS. Ochucené nápoje téměř stejně. Je to k nevíře, ale Bolivijské pivo je skutečně pitelné, ba co pitelné, je celkem dobré. Nejznámější značkou je Paceňa, jejíž reklamy jsou po celé zemi, další značky jsou např. Taquiňa, Sureňa, Potosina. Cena se pohybuje od 10-12 BS za třetinku točeného v restauraci až po 5 BS za láhev o objemu 620 mll v obchodě. Teplé nápoje jsou nejčastější čaj, káva s nebo bez mléka, maté de coca- což jsou vylouhované lístky cocy. Chuťově to připomíná slabý zelený čaj. Na ulici je možno zakoupit zovněž pomerančový džus vymačkaný před vámi (2 dcl za 1,50 BS) a spousty dalších ovocných koktejlů z různého ovoce a to buď s vodou, nebo s mlékem ( cena cca 1-2 BS za 4 dcl)

Doprava tam: Letecky: Z Prahy přes Londýn a Miami stála letenka s British airways 21.000 Kč + 1.500 Kč letištní poplatky. Jedná se o cenu v nízké sezoně, která víceméně kopíruje období mimo dovolených v Evropě a USA. Přímo z Evropy létá z Frankfurtu do La Paz pouze Lufthansa s mezipřistáním v Limě, ale cena této letenky z Prahy byla zhruba o 8.000 Kč vyšší. Při odletu z Bolivie je nutné zaplatit na letišti Departure tax ve výši 20 USD. Samozřejmě, že je možné překročit hranice pozemní přepravou a to do všech sousedních zemí.

Místní doprava: Po městech jezdí spousta Micros a minibusů, problém je v tom, že nikde nejsou jízdní řády a vyznačené stanice. Výhodou je, že autobus zastaví na mávnutí a vystoupit je rovněž možno kdekoli, po požádání řidiče. Cena za svezení závisí na vzdálenosti a pohybuje se od 0,5 Bolivianos do 2 BS. Cesta z centra La Paz na letiště přijde minibusem na 3,50 BS. Kromě MHD zde fungují rovněž taxi, ale jízdné je nutné pečlivě dohodnout před nastoupením, neboť taxikáři jsou všude na světě stejní. Letiště- jakýkoli hotel v centru La Paz 42 BS. Meziměstská doprava funguje také bez problémů. Na každém autobusovém nádraží ve velkém městě je spousta přepravních firem, takže si stačí pouze vybrat nejvíce vyhovující čas i cenu. Jízdné záleží na komfortu autobusu. Je možné jet obyčejným autobusem, ale i Busem CAMA, kde se dají sedadla sklopit až do polohy ležmo. Tento typ autobusu je rovněž nejdražší. ( Pro informaci jízdenka La Paz- Potosí stojí busem CAMA 50 BS, jet se dá ale i za 40 a 30 BS). Velká většina dopravních kanceláří prodává rovnou místenku, takže nemusíte mít, strach o svá místa. Pokud kupujete jízdenku těsně před odjezdem u štiplocha a autobus není zaplněn, požadujte vždy slevu. Vlaky jsme bohužel k jejich máločetnosti a vzhledem k tomu, že vždy byl k dispozici autobus nevyužili. Letadla – LAB Lloyd aereo Boliviano jsou civilní bolivijské aerolinie, k přepravě je možno využít i TAM (Transporto aereo Militario) vojenské aerolinky. Ty jsou o něco lacinější, ale vzhledem k tomu, že provozují malá letadla jsou více závislá na počasí. Lodní přepravu je možno využít na splavných řekách v povodí Amazonie-vzhledem k tomu, že jsme v Amazonii nebyli nemohu poskytnou žádné spolehlivé informace.

Očkování: do Bolivie není povinné žádné očkování. Doporučuje se: Hepatitida A, Tyfus a Žlutá zimnice, pokud cestujete do oblastí výskytu žluté zimnice. Mezinárodní očkovací průkaz s razítkem o Žluté zimnici po Vás ovšem můžou vyžadovat okolní státy, pokud do nich vstupujete z Bolivie. Do malarických oblastí se doporučuje antimalarická profylaxe.

Léky: v každém městě je spousta dobře zásobených lékáren, proto není nutné vozit vše z Čech.

Kriminalita: Bolivie je zřejmě nejbezpečnější země v celé Jižní Americe a většinu kriminality zde páchají převážně cizinci, většinou z Peru. Nicméně je nutné nebrat nic na lehkou váhu a doklady a peníze mít ukryté na bezpečném místě.

Mail to Tomáš Dostál:atd2@seznam.cz